فریم ورک Blazor

Blazor به شما اجازه می دهد تا بتوانید UI های مربوط به برنامه‌های وب خود را به صورت تعاملی و interactive با استفاده از زبان برنامه نویسی سی شارپ به جای استفاده کردن از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ایجاد کنید.!

این موضوع به تمامی برنامه نویسانی که تجربه توسعه دادن نرم افزار با استفاده از زبان برنامه نویسی سی شارپ را دارند یک خبر بسیار خوب خواهد بود. با استفاده از اپلیکیشن های Blazor شما می توانید کدهای مربوط به برنامه وب خود را به صورت reusable و یا قابل استفاده مجدد ایجاد کنید.

این موضوع با لحاظ کردن کامپوننت ها با استفاده از کدهای زبان برنامه نویسی سی شارپ و HTML و CSS ایجاد خواهد شد. در واقع با استفاده از Blazor هم کدهای سمت Server و هم کدهای سمت Client با زبان سی شارپ نوشته خواهند شد. این موضوع به شما این امکان را می دهد تا کدها و کتابخانه های خود را به ساده ترین شکل ممکن به اشتراک بگذارید.

فریم ورک Blazor یکی از قابلیت های ASP.NET به عنوان یک فریم ورک محبوب توسعه اپلیکیشن های وب به حساب می آید. این فریم ورک با استفاده از ابزارها و کتابخانه‌ های خود امروزه توانسته است به عنوان یکی از محبوب ترین ابزارهای ساخت اپلیکیشن های وب مورد استفاده قرار بگیرد. برای یادگیری ASP.NET Web Forms می توانید از آموزش ASP.NET Web Forms و Entity Framework در قالب پروژه استفاده کنید.

اجرا کردن Blazor بر روی WebAssembly و یا بر روی سرور

جالب است که بدانید می توانید به سادگی اپلیکیشن‌های Blazor را به‌صورت client-side و با استفاده از کدهای سی شارپ و به صورت کاملاً درونی در مرورگر اجرا کنید. این موضوع با استفاده از WebAssembly اتفاق می افتد. در واقع با استفاده از این کار شما می توانید کدهای خود را مورد استفاده مجدد قرار داده و همچنین بخش هایی از کدهای سمت سرور برنامه را در سمت کلاینت استفاده کنید. این موضوع شبیه به تصویر زیر اتفاق می افتد.

اپلیکیشن های Blazor می‌توانند بر روی سرور نیز اجرا بگردند. در این روش، UI event هایی که در سمت کلاینت رخ می‌دهند با استفاده از یک اتصال SignalR در لحظه و به صورت real-time به سمت سرور ارسال می شوند. برای یادگیری SignalR می توانید از آموزش کار با ASP.NET Core و SignalR استفاده کنید. زمانی که این UI event ها به سمت سرور ارسال شدند، تغییرات مربوط به UI تشخیص داده خواهند شد و به سمت کلاینت ارسال شده و سپس در DOM لحاظ می گردند. این موضوع در تصویر زیر نشان داده شده است.

این دوره آموزشی که به صورت متنی در این قسمت از وب سایت پرووید به شما تقدیم می گردد می توانید از آموزش شروع به کار با بلیزیر Blazor در ASP.NET Core و آموزش بلیزر Blazor پیشرفته برای اپلیکیشن های تجاری و آموزش Authentication و Authorization در بلیزر Blazor وبسایت پرووید نیز دیدن بفرمایید. امیدواریم که این دوره آموزشی نیز مورد توجه تمامی علاقمندان قرار بگیرد.


منبع : ویرگول